Spoza kanonu. Warsztaty dla grup

Od września do grudnia 2018 r. zapraszamy grupy przedszkolne i klasy szkolne na edukacyjne zajęcia literackie do księgarni Badet, prowadzone przez twórców książki dziecięcej. Warsztaty będą poświęcone wartościowym nowym książkom przeznaczonym dla najmłodszych. Spotkania połączymy z zajęciami plastycznymi i różnymi formami zabaw inspirowanymi treścią książek. Na razie udział w akcji zapowiedziało pięciu twórców książki dziecięcej: Piotr Socha, Łukasz Wierzbicki, Jarek Kaczmarek, Małgorzata Staniszewska, Bogusław Janiszewski. Prawdopodobnie dołączą i kolejni, w tym pisarze z zagranicy.

img_5471
Zapraszamy do rezerwowania terminów jeszcze przed wakacjami, ponieważ liczba zajęć i ich uczestników będzie ograniczona. Zajęcia będą symbolicznie odpłatne, większość kosztów pokrywa dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bilet w grupie do 25 osób to tylko 10 zł za osobę, przy grupach 26-60 osób: 8 zł od osoby. Rezerwacje, więcej informacji: badet@badet.pl, tel. 22 499-37-17.

Można wybierać spośród następujących tematów zajęć:

Warsztaty plastyczne o książce „Drzewa” z Piotrem Sochą, grafikiem i ilustratorem
Dla dzieci od ok. 6 lat

Przyrodnicza wycieczka do świata drzew i spotkanie z rysownikiem Piotrem Sochą. Zajęcia w oparciu o „Drzewa” Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego. Podczas zajęć poznamy najbardziej niezwykłe gatunki drzew i zaprosimy dzieci na warsztaty rysunkowe z ilustratorem.

O książce:
Odwiedź niezwykły świat drzew. Zobacz, kto w nich mieszka, kto je zjada, kto przenosi ich nasiona. Obejrzyj te najwyższe, najstarsze i najgrubsze. Spotkaj enty, Adama i Ewę, Robin Hooda i Buddę. Przyjrzyj się pracy drwala i zobacz, jakie budowle, instrumenty i wehikuły można zrobić
z drewna. Poznaj drzewo życia, drzewo ludojada i święty figowiec.
Czas trwania zajęć  90 minut
Minimalna wielkość grupy: 10 osób
Maksymalna wielkość grupy: 60 osób

Opowieści futbolowe Jarka Kaczmarka, opowiadacza z grupy Studnia O., autora książek dla dzieci
Dla dzieci od ok. 7 lat
Opowieści z dziejów polskiego futbolu w wykonaniu Jarosława Kaczmarka z „Grupy Studnia O”.  Piłka nożna może być źródłem porywających opowieści, w których piłkarze, jak bohaterowie mitów, wykorzystują swoje niezwykłe moce i umiejętności w walce o zwycięstwo. W programie jest „odegranie” 7 najwspanialszych bramek w dziejach naszego futbolu wzbogaconych przywołaniem teatralnych gestów radości bohaterów stadionów. Jarosław Kaczmarek jest autorem bestsellerowych książek o piłce nożnej: „Gole wszech czasów”, „Suarez. Nigdy nie będziesz sam”, „Piszczek. To, co naprawdę jest ważne”.
Minimalna wielkość grupy: 10 osób
Maksymalna wielkość grupy: 60 osób

Zajęcia zachęcające do nauki czytania z Małgorzatą Swędrowską, o książce „Elementarz w podskokach”
Dla uczniów klas 0 i 1 szkoły podstawowej
Pedagog o niezwykłej energii, która od lat prowadzi warsztaty i seminaria dla dzieci i dorosłych, m.in. dla Ośrodków Doskonalenia Nauczycieli, pracuje w szkole i wykłada na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Nauczycielka i przyjaciółka książek zaprasza na warsztaty, na których dzieci wzmocnią swą motywację do nauki czytania. Będzie zabawa, śmiech i podskoki – a więc to wszystko, co potrzeba dziecku do podjęcia wyzwania, jakim jest skomplikowany proces poznawczy zwany czytaniem.
Dzieci na własnej skórze doświadczą, czym jest czytanie wrażeniowe.
Czas trwania zajęć: 60 minut

Zajęcia literackie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim, kilka tematów do wyboru

Zajęcia o książkach: „Afryka Kazika” – dla starszych przedszkolaków (5-6 lat)
i uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej
Dzieci poznają historię podróży Kazika przez kontynent. Dowiedzą się, jak wygląda Afryka, nauczą się rozpoznawać zwierzęta afrykańskie i poznają ich zwyczaje

Do Mongolii, czyli o wyprawie Benedykta i Jana – dla uczniów szkoły podstawowej
Autor opowie o średniowiecznej wyprawie do dalekiej Azji i spotkaniu dzielnego franciszkanina
z Wrocławia z Wielkim Chanem, władcą tajemniczego Imperium Mongolskiego.
W trakcie wspólnej przygody poznajemy przyrodę Azji, zwyczaje mieszkańców tego kontynentu oraz historię mongolskich najazdów na Europę, by ostatecznie przenieść się do jurty Wielkiego Chana i wspólnie uczestniczyć w intronizacji władcy Mongolii. Wszyscy uczestnicy spotkania wcielają się w postaci historyczne. Prezentacja multimedialna ilustrowana jest zarówno rycinami
i obrazami przedstawiającymi wydarzenia historyczne, współczesnymi zdjęciami z Mongolii oraz ilustracjami Wojtka Nawrota przygotowanymi do książki „Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”. Podczas spotkania wykorzystywane są autentyczne stroje z centralnej Azji, instrumenty muzyczne.
Dzięki udziałowi dzieci i rekwizytom każde spotkanie jest inne i niepowtarzalne!

O mitach słowiańskich – dla uczniów kl. 5 i 6 szkoły podstawowej
Poznamy najdawniejsze, słowiańskie opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka.
O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym
go świecie. Wyruszmy na wyprawę, podczas której dowiemy się, że mit to opowieść o każdym z nas.

O niedźwiadku Wojtku w czasach II wojny światowej – dla uczniów szkoły podstawowej
Podczas spotkania z książką „Dziadek i niedźwiadek” dzieci poznają losy niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom z Armii Andersa od kwietnia 1942 roku do listopada 1947. Prezentowane są archiwalne zdjęcia oraz film przedstawiający zabawę misia Wojtka z żołnierzami w obozie szkoleniowym na Bliskim Wschodzie.  Dzieci dowiadują się m.in. jak wyglądał szlak bojowy Armii Andersa, jakie znaczenie miała bitwa o Monte Cassino, oraz że w wojnach na przestrzeni wieków towarzyszyły ludziom zwierzęta.

„Machiną przez Chiny”, opowieść o wyprawie do Chin w latach 40. XX wieku – dla uczniów szkoły podstawowej
Przenosimy się w świat książki „Machiną przez Chiny”, powieści przygodowej dla dzieci opartej
na prawdziwej historii. Jest rok 1934. Świeżo upieczeni małżonkowie, Halina i Stach Bujakowscy wyruszają w szaloną podróż poślubną do Chin… motocyklem o mocy 10 koni mechanicznych. Szlak prowadzi z Druskiennik przez Turcję, Persję, Indie, aż do Szanghaju. Machina często niedomaga, a azjatyckie pustynie i dżungle przynoszą liczne niebezpieczne i fascynujące przygody.

„Ocean to pikuś”, o niezwykłej wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez Ocean Atlantycki z Afryki do Ameryki, w 20111 r. – dla uczniów szkoły podstawowej
Posłuchamy historii Aleksandra Doby, który w 2011 roku przepłynął kajakiem Ocean Atlan­tycki
z Afryki do Ameryki. Mało tego, powtórzył wyczyn dwa lata później, tym razem startu­jąc z Europy, a następnie zaplanował trzecią wyprawę, w prze­ciwnym kierunku, z Ameryki do Europy, i ją także, w wieku 70 lat, zrealizował.
Zajęcia trwają 45-60 minut
Grupy do 60 dzieci, minimalna liczba dzieci w grupie: 10 osób

Zajęcia z Bogusławem Janiszewskim wokół książki „Mózg. To, o czym dorośli ci nie mówią”
Dla dzieci 9-12 lat
Najbardziej skomplikowany obiekt we wszechświecie mózg oraz procesy, które w nim zachodzą, omówione w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat).
Motywem przewodnim warsztatu będzie Początek. Wraz z uczestnikami będziemy rozważać trzy Początki. Początek Pierwszy – skąd się w ogóle wziął Wszechświat i co było kiedy go jeszcze nie było. Początek Drugi – skąd się wziął człowiek i co takiego się wydarzyło, że nagle znudziło
mu się być zwykłą małpą. Początek Trzeci – jak to się stało, że człowiek z istoty podobnej zwierzęciu stał się osobą kulturalną i myślącą. Uczestnicy będą pracować na osiach czasu
– obserwować co się wydarzyło w każdym z tych Początków – od początku do dziś, nanosić
na oś najważniejsze wydarzenia. Czas trwania zajęć: 90 min
Minimalna grupa 10 osób, maksymalna: 24 osoby.

Formularz rezerwacyjny

Można zapisać dziecko na zajęcia, wypełniając poniższy formularz. Ostateczna rezerwacja miejsca na zajęciach następuje po otrzymaniu potwierdzenia z księgarni.

Imię i nazwisko opiekuna (wymagane)

Adres email (wymagane)

Imię i wiek dziecka

Nr telefonu (wymagane)

Nazwa imprezy


Dodatkowe uwagi